لوله پلی اتیلن

برای اتصال لوله‌های پلی اتیلن از روش‌های مختلفی استفاده می‌شود. برای اتصال لوله‌های پلی اتیلن از روش جوش بات ولد یا لب به لب، جوشکاری الکتروفیوژن، و یا بستن اتصالات پیچی استفاده می شود که در اینجا توضیحی مختصر در مورد جوشکاری لوله‌های پلی اتیلن ارایه شده است.

 

جوشکاری لوله پلی اتیلن

لوله‌های پلی اتیلن پلاستیکی هستند و از پلمیر پلی اتیلن ساخته شده اند. پلی اتیلن پلیمری است که در دمای محیط به صورت پلاستیک است اما با گرما حالت خود را از دست داده و در دماهای بالا به صورت الاستیک در می‌آید. با گرم شدن پلی اتیلن، مولکول‌های آن که مونومرهای پلی اتیلن هستند به صورت آمورف در آمده و در نتیجه می توانند در کناتر یکدیگر رار گرفته و تشکیل یک پیوند آمورفی دهند که در یکدیگر گره خورده باشد. دو نوع جوشکاری در پلی اتیلن وجود دارد. جوشکاری لب به لب و جوشکاری الکتروفیوژن

 

 

جوشکاری لب به لب پلی اتیلن

این نوع جوشکاری همانطور که از نام آن پیداست نوعی جوشکاری است که لب لوله‌های گرم شده و به یکدیگر متصل می شوند. از این جوشکاری برای لوله‌های انتقال آب استفاده می شود. برای جوشکاری لوله پلی اتیلن به صورت لب به لب، از دستگاه جوشکاری پلی اتیلن استفاده می شود. دستگاه جوشکاری به طور معمول از چهار فک نگهدارنده، یک دستگاه رنده و یک اتو تشکیل شده است.

همانطور که گفته شد دستگاه جوش پلی اتیلن از 4 فک، یک رنده و یک اتو تشکیل شده است که با استفاده از آن در 4 مرحله جوشکاری انجام می گیرد.

  1. محکم کردن لوله‌ها با استفاده از فک‌های دستگاه جوشکاری
  2. صاف کردن لبه‌هایی که قصد اتصال آنها را داریم (درمواردی که لوله استاندارد است و از کارخانه تهیه شده است نیازی نیست اما در مواردی که لوله بریده می شود ضروری است.)
  3. گرم کردن دو سر لوله‌ها با استفاده از اتو برقی با المنت حرارتی
  4. اتصال و فشردن لبه‌ها برای تشکیل پیوند آمورف و اتمام جوشکاری

 

تلفن های تماس با پشتیبانی تلفن های با ما

0912-8334186

0912-7066166

021-66144527

021-66145209

دستگاه جوشکاری لوله پلی اتیلن

 

دستگاه جوشکاری الکتروفیوژن

الکترو فیوژن ترکیب دو کلمه الکترو و فیوژن است که معانی آن جریان الکتریکی و نفوز است. در واقع همانطور که از اسم این نوع جوشکاری پیداست، برای این نوع جوشکاری از جریان الکتریکی استفاده می شود. برای اتصالات لوله‌های پلی اتیلن گازی از این نوع جوش باید استفاده شود. طریقه این نوع جوشکاری نسبت به جوشکاری لب به لب پیچیده تر است و نیازمند استانداردهای خاص خود است. در این نوع جوشکاری، دو لبه لوله از طریق بوشن‌های الکتروفیوژن به یکدیگر متصل می‌گردد. در این اتصالات سیم‌های مفتولی قرار داده شده است که با گرم شدن آن به طور همزمان لوله و اتصالات ذوب شده و به یکدیگر پیوند می خورند. دستگاه و طریقه جوشکاری الکتروفیوژن در اینجا نشان داده شده است.

 

هر کدام از این مراحل دارای نکاتی است که باید برای انجام یک جوشکاری استاندارد به آن توجه کرد و مهارت آن با مطالعه و تجربه به دست می‌آید.

جوشکاری الکتروفیوژن پلی اتیلن